Online dotazníky jako přivýdělek?

Jak se zúčastnit?
Na samém začátku je registrace v některém dotazníkovém panelu. To je služba, která vám bude následně dotazníky zasílat. Můžete si zvolit, jakým způsobem si přejete je vyplňovat:

  • Online – v emailu dostanete odkaz na konkrétní dotazník a vyplňujete v klidu domova. Na vyplnění máte zpravidla několik dní a před začátkem vyplňování se dozvíte i odhadovaný čas potřebný k vyplnění
  • Telefonicky – pokud nemůžete vystát „spamovací“ hovory s propagátory služeb nebo produktů, tento způsob pro vás nejspíš atraktivní nebude. Máte samozřejmě možnost zakázat, aby vás panel takto kontaktoval.
  • Osobně – další možností je výzva zúčastnit se diskuse na určité téma s dalšími respondenty. Dozvíte se místo a čas, kam se dostavit. Tento způsob je nejlépe honorovaný, pokud ale nejste z velkého města, nejspíš se vám nevyplatí.

placení přes pc
Co budete hodnotit?
Kromě finanční odměny máte jedinečnou možnost vyjadřovat se k aktuálním tématům, jako jsou sezónní akce nebo nákupní zvyklosti. Součástí dotazníku může být video s reklamním spotem, ke kterému máte možnost se následně vyjádřit a dle zadaných kritérií je nějakým způsobem ohodnotit.
Dotazníky slouží výhradně kzískávání statistických dat dle zadání objednatele, takže „nejintimnějšími“ informacemi, které poskytujete o sobě, jsou údaje jako

  • věk
  • počet osob/dětí ve vaší domácnosti
  • velikost bydliště, případně kraj
  • pohlaví
  • přibližná výše příjmů jak vašich, tak vaší domácnosti – lze odmítnout odpovědět

zaškrtnuto růžově
Odměny
Na začátek si řekněme, že online dotazníky rozhodně nejsou cestou ke zbohatnutí. Odměna za jeden vyplněný dotazník se pohybuje v řádech korun či maximálně několika desetikorun, o něco lépe jsou na tom honoráře za telefonní výzkumy. Jak už jsme uvedli, nejlepší jsou v tomto ohledu osobní diskuse.
Výzvy k účasti na nějakém výzkumu navícnechodí nijak pravidelně, jejich četnost se tak může dost lišit každý měsíc.
Většina panelů vám navíc zašle peníze na účet až ve chvíli, kdy si „vyděláte“ určitou částku, bývá to několik stokorun. Z toho je zřejmé, že spíš než o pravidelný přivýdělek jde spíš o nějaké peníze navíc, zhruba lze hovořit o tisícikoruně za rok.
Pořád jde ale o určitý způsob, jak zdarma a zábavnou formou přijít k nějaké té koruně takzvaně nad plán. Navíc se přitom mnohé dozvíte a váš názor má přímý vliv na aktuální dění.